Currently Wandering » Outdoor Family, Adventure Travel, Simple Living - Family of 5 Traveling the United States in an Airstream.

How Much Does it Cost to Live in An Airstream? January Edition

How Much Does it Cost to Live in an Airstream Jan 2014Another month gone by! Time seems to be flying. Another month means we re-evaluate the biggest questions: How much money is it going to take? Can we really make this work?

Comparatively, January was better than December. I think. We definitely spent less money on camping fees (staying with friends, boondocking, and turns out New Mexico State Parks are ridiculously cheap). However, what we saved on camping fees we spent on gas as we are still traveling too fast. It was also very cold for a bit there so we spent more on propane.

Going into February we definitely predict camping fees to go up. Moving into California, we will have a week in Disneyland at an RV Park, plus California State Parks are just expensive. We have put into motion the acquisition of a generator and that will help with recharging our batteries and giving us more flexibility on where we stay.

Enough talk. Here’s the numbers for January:

Here we go:

January 1st: South Houston, TX
January 31st: Halfway between Tuscon, AZ and Phoenix, AZ
Total miles driven: 2,443
Total miles towing the Airstream: 1,666
Average Towing Miles per Week: 416

Camping Fees (State parks, RV campgrounds): $276.70 ($15.37/night average)
# of Nights Courtesy Parked with a friend/free parking: 13
Gas: $834.19
Propane: $98.99
Groceries: $598.90
Laundry: $4.25
Dining Out: $85.83

And here are December’s just for comparison. Next month I think we’ll do a 3 month average:

December 1st: Tampa, FL
December 31st: South Houston, TX
Total miles driven: 2,247
Total miles towing the Airstream: 1,228
Average Towing Miles per Week: 277

Camping Fees (State parks, RV campgrounds): $842.45 ($31.20/night average)
# of Nights Courtesy Parked with a friend/free parking: 4
Gas: $626.88
Propane: $83.62
Groceries: $776.32
Laundry: $29.75
Dining Out: $180.58 (ouch! I didn’t think we ate out THAT much. It must’ve been the beignets in New Orleans!)

Obviously there are more expenses (clothing, entertainment, decorative upgrades, etc.) but these are the main ones. The thing is, what it costs to live on the road is highly subjective. Just as living in a house can be. How nice of an RV Park or Campground do you want (camping fees)? How far are you traveling every week (gas)? How many people in your family (groceries)? How cold is it outside (propane costs)? What do you like to do for fun (entertainment)? These costs completely vary from family to family just as they would in a brick house.

If you’d like another opinion on costs of traveling full-time, our instagram friend Kyle has a great article that breaks down various costs on his blog Where Is Kyle Now? Go check it out and let us know what you think!

Related posts:

Pin This|Share on Facebook|Tweet This|Link